Czas pochłania nieliczne zabytki i zaciera ślady przeszłości.
Dziś tylko wąska grupa specjalistów i pasjonatów ma świadomość istnienia na naszym terenie zakładów hutniczych i górniczych. Ale rozwija się turystyka. Rośnie świadomość historyczna społeczeństwa.
Dlatego 650 rocznica powstania pierwszej huty w Pankach, a ponad 20 lat później drugiej w Przystajni, stała się wspaniałą okazją do przypomnienia dorobku poprzednich pokoleń.
W piątek, 20 września, w Przystajni odbyła się konferencja poświęcona dziejom hutnictwa i górnictwa rud żelaza w dolinie rzeki Kostrzyny, nazywanej później Pankówką.
W sali widowiskowej GOKSiR-u w Przystajni gościliśmy dwóch znawców tematu: Pana Marka Rokosę i Józefa Tomasza Jurosa z Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku.
Pan Marek Rokosa jest autorem 3-tomowej monografii "Żelazo z doliny rzeki Kostrzyny-Pankówki". Publikacja powstała w wyniku kilkunastu lat żmudnych poszukiwań archiwalnych. Spotkanie było ilustrowane prezentacją multimedialną z licznymi zdjęciami, mapami, planami. Mieliśmy okazję obejrzeć na planach i mapach jak wyglądała m.in. huta w Pankach i Kuźnicy Starej.
Józef Juros, inicjator i współtwórca Muzeum Hutnictwa w Ozimku, ma na koncie szereg publikacji m.in. "Historia, zabytki i ślady hutnictwa w Dolinie Małej Panwi”. Podczas konferencji poznaliśmy dzieje hutnictwa w Ozimku i okolicach przez pryzmat ludzkich losów. Z pewnością dzięki takiemu kontekstowi te historie zostaną w pamięci na długo. Nasz prelegent przyciągnął uwagę uczestników także licznymi wątkami lokalnymi. Odnalazł bowiem wiele powiązań z hutą w Pankach oraz żyjącymi tu potomkami hutników. Było to dla nas zaskakującym okryciem.
Osnową konferencji prowadząca, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni, uczyniła motyw wykorzystania przeszłości dla współczesności oraz przyszłości. Prowadząca poprosiła Pana Józefa Jurosa o podzielenie się swoim bogatym doświadczeniem jako prezesa „Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi” na temat promowania dziedzictwa i wykorzystania go do rozwoju turystyki i promocji regionu. I tak od odległych czasów średniowiecza przeszliśmy do współczesności.
Dla uczestników konferencji przygotowano niespodzianki: bezpłatne publikacje, kartkę pocztową, którą można było opieczętować okolicznościową pieczęcią, kawałki szlaki ozdobione przez malarkę Zofię Trzepióra-Nogę.
Wydarzeniu towarzyszyły wystawy: fotografii oraz eksponatów związanych z hutnictwem. Można było zobaczyć np. fragmenty cegieł z rozbiórki wielkiego pieca w Pankach oraz lampę używaną w kopalniach tzw. karbidówkę.
Konferencja w Przystajni była jednym z elementów projektu realizowanego przez LGD „Zielony Wierzchołek Śląska”. Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni miała zaszczyt być współorganizatorem tego wydarzenia.
Szczególne podziękowania za tak cenną inicjatywę oraz owocną współpracę kierujemy do Prezes LGD „Zielony Wierzchołek Śląska”, Pani Elżbiety Wachowskiej, a także do pomysłodawczyni projektu, Członka Zarządu LGD, Pani Bożeny Leszczyńskiej.
Konferencja była okazją, aby wiedzę na temat przemysłowej historii naszej „małej ojczyzny” przekazać mieszkańcom tej ziemi oraz gościom w celu popularyzacji i promocji regionu.
Mamy nadzieję na więcej tak cennych inicjatyw.
Dziękujemy uczestnikom, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. A tym, którzy nie mogli wziąć udziału, polecamy obejrzenie fotorelacji oraz zapoznanie się z publikacjami w naszej bibliotece.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji pod linkiem:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=936493238508133&set=pcb.936503731840417&locale=pl_PL