Jak korzystać z katalogu online

Biblioteka w Przystajni wdraża katalog elektroniczny.

Katalog elektroniczny Libra NET umożliwia prezentowanie zbiorów na „zewnątrz”: do przeglądania i wypożyczania książek. W momencie, w którym książka jest opracowana, czyli wprowadzona do tego katalogu, jest ona automatycznie widoczna dla czytelników. Katalog internetowy jest udostępniany czytelnikom automatycznie – bez potrzeby instalacji i 24h/dobę.

Użytkownicy otrzymują:

• możliwość przeglądania zasobów biblioteki z domu na dowolnym urządzeniu (komputer, smartfon, tablet)
  • możliwość dokonania rezerwacji wybranych egzemplarzy
  • możliwość wyszukiwania zasobów biblioteki za pomocą wyszukiwarki a’la Google (jedno pole wyszukiwacze). Wyszukiwarka generuje automatycznie podpowiedzi oraz posiada filtry do zawężania wyników
  • możliwość przeglądania własnego konta wypożyczeń, gdzie znajdują się między innymi informacje o pozycjach zarezerwowanych (termin odbioru), wypożyczonych (możliwość prolongaty) i przetrzymywanych.
  • automatyczne powiadomienia mailowe o rezerwacjach, zaległościach itp.
  • program ma wersję angielską
  • katalog on -line jest zgodny ze standardem WCAG 2.1., który dotyczy dostępności serwisów internetowych. Dzięki temu jest on dostępny szerszemu gronu odbiorców, również z niepełnosprawnościami.
  • system zapewnia ochronę danych osobowych (spełnione wymagania prawne)
  • katalog ma też dodatkowe funkcje umilające użytkownikom korzystanie, np. możliwość zmiany wersji kolorystycznej w zależności od nastroju (wesoła, stonowana oraz kontrastowa)

Katalog elektroniczny obejmuje obecnie ponad 10 tys. woluminów. I ciągle jest powiększany.

Jest dostępny w internecie pod adresem m6119.lib.mol.pl lub bezpośrednio z poziomu naszej strony internetowej - kliknij w zakładkę "katalog online".

Katalog w internecie obejmuje pozycje gromadzone od 2009 r.

Pełna informatyzacja procesu wypożyczeń będzie jeszcze wymagać dużo pracy. Obecnie oklejamy każdą książkę kodem kreskowym i wprowadzamy ten kod do programu.

Od początku 2021 r. zakładamy też w programie konta dla czytelników.

Informujemy, że podanie adresu mailowego umożliwi otrzymanie linku aktywacyjnego do konta czytelnika. Wtedy Czytelnik może zamawiać i rezerwować książki samodzielnie w internecie. Podanie maila umożliwi także otrzymywanie powiadomień o zbliżającym się terminie zwrotu książek, listy wypożyczonych tytułów itp. przypomnień.

Prosimy o cierpliwość do czasu zakończenia informatyzacji.

W razie pytań prosimy o kontakt tel. 34/3191026.

Sb
Nd