Jak korzystać z katalogu online

Biblioteka w Przystajni wdrożyła katalog elektroniczny oraz zakończyła informatyzację procesu wypożyczeń i zwrotów.

Tworzymy jeszcze katalog przedmiotowy. Z tego katalogu korzysta się, gdy nie znamy autora lub tytułu i gdy poszukujemy dokumentów na określony temat.  Z tego katalogu można korzystać poprzez wpisanie poszukiwanego hasła w główne pole wyszukiwawcze, które wyświetla się po otworzeniu katalogu online.

Zapraszamy do korzystani z tych ułatwień.

Katalog elektroniczny Libra NET umożliwia prezentowanie zbiorów na „zewnątrz”: do przeglądania i wypożyczania książek. W momencie, w którym książka jest opracowana, czyli wprowadzona do tego katalogu, jest ona automatycznie widoczna dla czytelników. Katalog internetowy jest udostępniany czytelnikom automatycznie – bez potrzeby instalacji i 24h/dobę.

Użytkownicy otrzymali:

• możliwość przeglądania zasobów biblioteki z domu na dowolnym urządzeniu (komputer, smartfon, tablet)
  • możliwość dokonania rezerwacji wybranych egzemplarzy
  • możliwość wyszukiwania zasobów biblioteki za pomocą wyszukiwarki a’la Google (jedno pole wyszukiwacze). Wyszukiwarka generuje automatycznie podpowiedzi oraz posiada filtry do zawężania wyników
  • możliwość przeglądania własnego konta wypożyczeń, gdzie znajdują się między innymi informacje o pozycjach zarezerwowanych (termin odbioru), wypożyczonych (możliwość prolongaty) i przetrzymywanych.
  • automatyczne powiadomienia mailowe o rezerwacjach, zaległościach itp.
  • program ma wersję angielską
  • katalog on -line jest zgodny ze standardem WCAG 2.1., który dotyczy dostępności serwisów internetowych. Dzięki temu jest on dostępny szerszemu gronu odbiorców, również z niepełnosprawnościami.
  • system zapewnia ochronę danych osobowych (spełnione wymagania prawne)
  • katalog ma też dodatkowe funkcje umilające użytkownikom korzystanie, np. możliwość zmiany wersji kolorystycznej w zależności od nastroju (wesoła, stonowana oraz kontrastowa)

Katalog elektroniczny obejmuje obecnie ponad 19 tys. woluminów. I ciągle jest powiększany.

Jest dostępny w internecie bezpośrednio z poziomu naszej strony internetowej - kliknij w zakładkę "katalog online".

Informatyzacja procesu wypożyczeń będzie jeszcze wymagać dużo pracy. Obecnie oklejamy każdą książkę kodem kreskowym i wprowadzamy ten kod do programu.

Od początku 2021 r. zakładamy też w programie konta dla czytelników. Od września 2021 r. wypożyczanie książek odbywa się elektronicznie.

Informujemy, że podanie adresu mailowego umożliwi otrzymanie linku aktywacyjnego do konta czytelnika. Wtedy Czytelnik może zamawiać i rezerwować książki samodzielnie w internecie. Podanie maila umożliwi także otrzymywanie powiadomień o zbliżającym się terminie zwrotu książek, listy wypożyczonych tytułów itp. przypomnień.

W razie pytań prosimy o kontakt tel. 34/3191026.

Jak zarejestrować konto w katalogu online - instrukcja krok po kroku

Aby korzystać w pełni z możliwości katalogu online należy zarejestrować w nim swoje konto. Warunkiem rejestracji jest:

1. Posiadanie konta bibliotecznego, czyli zapisanie się do biblioteki

2. Otrzymanie kodu aktywacyjnego wysłanego z biblioteki.

Wariant 1. Czytelnik z adresem email

Zapisując się do biblioteki korzystnie jest podać adres email, wtedy kod aktywacyjny przychodzi na skrzynkę mailową w postaci następującej wiadomości:

Kliknięcie na przesłany link kieruje do formularza rejestracyjnego:

W polu „Nazwa użytkownika” wpisujemy nazwę jaką chcemy się posługiwać przy logowaniu.

Uwaga: spacje podawane w nazwie są usuwane. Przykładowo po podaniu nazwy „Anna Karenina” system zarejestruje użytkownika pod nazwą „AnnaKarenina”. Wybierając nazwę użytkownika należy się dobrze zastanowić ponieważ raz zarejestrowanej nazwy nie da się zmienić.

Jeśli w systemie istnieje już użytkownik o tej nazwie zostanie wyświetlona informacja:

W następnych polach powinno się znaleźć hasło i jego powtórzenie.

Standard bezpieczeństwa hasła określa następujące wymogi:

• minimalna długość – 8 znaków,

• należy użyć w haśle co najmniej 1 dużej litery,

• należy użyć w haśle co najmniej 1 cyfry.

Kliknięcie przycisku „Załóż konto” umożliwia pierwsze zalogowanie.

Wariant 2. Czytelnik bez adresu email.

Jeśli przy zapisie do biblioteki czytelnik nie podał adresu email, procedura rejestracji konta w katalogu online jest bardziej uciążliwa. Czytelnik musi uzyskać wydrukowany kod aktywacyjny, np. n8-BHcjTuRzseSyH1mP7_cqtCtE. Zwykle jest to długi ciąg przypadkowych znaków, które trzeba przepisać na formularz rejestracyjny.

Aby dostać się do formularza rejestracyjnego należy:

1. połączyć się z katalogiem online

2. kliknąć ikonę logowania w prawym górnym rogu

3. kliknąć przycisk „Nie mam konta”

d) wypełnić wszystkie pola formularza:

Uwaga: spacje podawane w nazwie są usuwane. Przykładowo po podaniu nazwy „Anna Karenina” system zarejestruje użytkownika pod nazwą „AnnaKarenina”. Wybierają nazwę użytkownika należy się dobrze zastanowić ponieważ raz zarejestrowanej nazwy nie da się zmienić.

W następnych polach powinno się znaleźć hasło i jego powtórzenie.

Standard bezpieczeństwa hasła określa następujące wymogi:

• minimalna długość – 8 znaków,

• należy użyć w haśle co najmniej 1 dużej litery,

• należy użyć w haśle co najmniej 1 cyfry.

W ostatnim polu wpisujemy wydrukowany kod aktywacyjny.

Kliknięcie przycisku „Załóż konto” umożliwia pierwsze zalogowanie.