Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zaproszenie na prelekcję o Józefie Krasuskim, leśniku z Podłęża Szlacheckiego. Krzepice, 2 grudnia, godz. 18.00. Polecamy.

Utworzono dnia 24.11.2022

 Józef Krasuski to były właściciel Podłęża, spoczywający na cmentarzu w Przystajni, zasłużony leśnik okresu rozbiorowego, naukowiec.

Pamięć o nim przywraca pani Elżbieta Kowalska, leśnik, pracownik Nadleśnictwa Olesno, gdzie zajmowała się ochroną zwyczajną i ochroną przeciwpożarową lasu, gospodarką w lasach niepaństwowych, edukacją przyrodniczo-leśną, dziedzictwem kulturowym Lasów Państwowych.  Obecnie na emeryturze.

Napisała książkę o Józefie Krasuskim pt. "Wychowaniec Marymontu". Pozycja ta dzięki uprzejmości autorki jest dostępna w  naszej bibliotece.

2 grudnia będzie można posłuchać autorki w Krzepicach. Pani Elżbieta bierze bowiem udział w wydaniu słownika biograficznego "Kto był kim w Krzepicach?". 

Pani Elżbieta zajmuje się także genealogią własnej rodziny od bardzo dawna. Jednak dopiero  szeroki dostęp do internetu  umożliwił jej odkrywanie wielu tematów na nowo. Nieustannie wynajnduje nowe fakty i niestrudzenie dociera do nowych dokumentów.

Trzeba podkreślić ogromną pracę, którą Pani Elżbieta Kowalska wkłada w indeksowanie zasobów Parafii Przystajń dla Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Za tę pracę, wykonywaną społecznie, otrzymała już dwukrotnie wyróżnienie - Honorową Plakietkę Towarzystawa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.

Tłumaczy metryki i inne dokumenty z języka rosyjskiego.

Interesuje się genealogią rodzin leśników. 

Pani Elżbieta napisała też krótkie opowiadania  dla dzieci, które odpowiadają najmłodszym na wiele pytań. Jej „Gawędy o lesie”, z własnymi ilustracjami, zostały wyróżnione na OPTAL 2012.

Zajmuje się również  fotografią przyrodniczą i historią lokalną.Jej zdjęcia znalazły się w publikacji "Powiat oleski w fotoobiektywie". Współpracowała przy publikacji "Historia zapisana w lesie" (tekst i zdjęcia z terenu Nadleśnictwa Olesno), wydanej z okazji 80-lecia Lasów Państwowych.

Jest „Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi”, współpracuje jako wolontariuszka z Fundacją Ronalda McDonalda na rzecz profilaktyki zdrowotnej dzieci.

 

 

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 53

W poprzednim tygodniu: 105

W tym miesiącu: 457

W poprzednim miesiącu: 487

Wszystkich: 14411