Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zapraszamy na spotkanie o Józefie Krasuskim, leśniku z Podłęża. O tym wybitnym mieszkańcu naszej gminy opowie Pani Elżbieta Nicpoń-Kowalska, autorka książki o Krasuskim. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa malarstwa grupy artystycznej prowadzonej przez częstochowską malarkę, Panią Danutę Żak. Zapraszamy w niedzielę, 26 marca, na godz. 17.00 do CUŚ - Centrum Usług Społecznościowych.

Utworzono dnia 06.03.2023

Józef Krasuski to były właściciel Podłęża, spoczywający na cmentarzu w Przystajni, zasłużony leśnik okresu rozbiorowego, naukowiec. 

Majątek Krasuskiego obejmował nie tylko Podłęże Slacheckie ale także folwark Kuźnica Nowa i folwark Michalinów.

Pamięć o Józefie Krasuskim przywraca pani Elżbieta Nicpoń-Kowalska, leśnik, pracownik Nadleśnictwa Olesno, gdzie zajmowała się ochroną zwyczajną i ochroną przeciwpożarową lasu, gospodarką w lasach niepaństwowych, edukacją przyrodniczo-leśną, dziedzictwem kulturowym Lasów Państwowych.  Pani Elżbieta pochodzi z Przystajni a obecnie jest na emeryturze.

Napisała książkę o Józefie Krasuskim pt. "Wychowaniec Marymontu". Pozycja ta dzięki uprzejmości autorki jest dostępna w  naszej bibliotece.

 

Pani Elżbieta zajmuje się także genealogią własnej rodziny od bardzo dawna. Jednak dopiero  szeroki dostęp do internetu  umożliwił jej odkrywanie wielu tematów na nowo. Nieustannie wynajduje nowe fakty i niestrudzenie dociera do nowych dokumentów.

Trzeba podkreślić ogromną pracę, którą Pani Elżbieta Kowalska wkłada w indeksowanie zasobów Parafii Przystajń dla Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej i bazy ogólnopolskiej Polskiego Towarzystawa genealogicznego (na stronie genealodzy.pl). Za tę pracę, wykonywaną społecznie, otrzymała wyróżnienie - Honorową Plakietkę Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.  Zindeksowała juz ponad 20 tys. nazwisk.

Tłumaczy metryki i inne dokumenty z języka rosyjskiego.

Interesuje się genealogią rodzin leśników. 

Pani Elżbieta napisała też krótkie opowiadania  dla dzieci, które odpowiadają najmłodszym na wiele pytań. Jej „Gawędy o lesie”, z własnymi ilustracjami, zostały wyróżnione na OPTAL 2012.

Zajmuje się również  fotografią przyrodniczą i historią lokalną.Jej zdjęcia znalazły się w publikacji "Powiat oleski w fotoobiektywie". Współpracowała przy publikacji "Historia zapisana w lesie" (tekst i zdjęcia z terenu Nadleśnictwa Olesno), wydanej z okazji 80-lecia Lasów Państwowych.

Jest „Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi”. Współpracowała jako wolontariuszka z Fundacją Ronalda McDonalda na rzecz profilaktyki zdrowotnej dzieci. Jest członkiem nadzwyczajnym Polskiego Związku Niewidomych. To tylko niektóre z jej aktywności. 

Pani Elżbieta bierze udział w wydaniu słownika biograficznego "Kto był kim w Krzepicach?", który ma się ukazać po koniec tego roku.

 

Naszym gościem będzie także Danuta Żak, malarka, filozof, inżynier. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Hospicjum "Dar serca", gdzie prowadzi grupę malarską. Prace własne oraz jej podopiecznych z tej grupy malarskiej będzie można zobaczyć podczas wernisażu 26 marca.  W ramach stowarzyszenia „mensa Polska”, prowadzi grupę „Bohema IQ, inicjując i koordynując działania artystyczne osób o nieprzeciętnie wysokim ilorazie inteligencji. Prowadzi przystępne popularyzatorskie wykłady dla młodzieży i dorosłych z zakresu wykorzystania inteligencji i sztuki. 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 94

W poprzednim tygodniu: 92

W tym miesiącu: 304

W poprzednim miesiącu: 470

Wszystkich: 21347