Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zapraszamy do zabawy z okazji Dnia Pluszowego Misia

Utworzono dnia 24.11.2022

W 2022 roku Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada (piątek).

Z tej okazji zapraszamy do zabawy. Pobierz załącznik. Znajdziesz tam kolorowankę z misiem. Brakuje mu niestety futerka. Wykonaj dla misia futerko i przynieś pochwalić się do biblioteki. Czekamy przez tydzień - do 2 grudnia. Czekają upominki.

 

Zobaczcie jakie książki o "misiowych" bohaterach są dla Was w naszej bibliotece. Zapraszamy

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. Istnieją różne wersje początku powstania pluszowej zabawki.
Jedna z popularniejszych podaje, że historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt udał się na polowanie. Po kilku godzinach łowów, jeden z towarzyszy Roosvelta postrzelił małego niedźwiadka, którego zaprowadził do prezydenta. Teodor Roosvelt spojrzawszy na wystraszone zwierzątko postanowił uwolnić niedźwiadka. Uczestnik polowania Clifford Berryman uwiecznił historię w krótkim komiksie: „Evenig star”, który został opublikowany w gazecie „The Washington Post”. Grafika stała się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, rosyjskiego sklepikarza z Brooklynu. W niedługim czasie zostały wyprodukowane pluszowe niedźwiadki o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta Teodora Roosvelta w produkcji pluszowych niedźwiadków. 

Pluszowe misie od bardzo dawna są bohaterami wielu książek i programów telewizyjnych dla dzieci. Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś o bardzo małym rozumku – Kubuś Puchatek. Postać została stworzona w 1926 roku przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a. Kolejnym pluszowym bohaterem jest znany, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii Miś Paddington. W Polsce sympatycznie niedźwiadki zdobyły popularność dzięki dobranockom, na przykład „Miś Uszatek”, „Coralgol”, czy „Miś z okienka”. Lata mijają, a pluszaki nadal są jedną z najpopularniejszych zabawek, cały czas są też obecne na ekranach telewizorów, nawet w filmach dla dorosłych. Bo tak przecież trzeba nazwać komedię „Ted”, której główny bohater, żywy miś, nie stroni od ostrego imprezowania i podrywania dziewczyn.

ZAŁĄCZNIKI:

  • Miś
    Utworzono dnia 24.11.2022, 12:58

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 6

W poprzednim tygodniu: 151

W tym miesiącu: 74

W poprzednim miesiącu: 403

Wszystkich: 8514