Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zaczyna się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Utworzono dnia 27.05.2022

Tegoroczna kampania społeczna  „Cała Polska czyta dzieciom” odbywa się pod hasłem „Klimat dla polskich autorów”, co oznacza, że ze szczególną estymą traktujemy w tym roku i przedstawiamy twórczość rodzimych pisarzy. Natomiast XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022, przewrotnie ma hasło: „Polscy autorzy dla klimatu”. O co chodzi? O pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska. 

Za pośrednictwem czytających dorosłych (rodziców i opiekunów, nauczycieli i bibliotekarzy, a także nieocenionych Liderów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) pragniemy zaprezentować dzieciom i młodzieży polską literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat otaczającej nas i niestety zagrożonej naszymi działaniami przyrody, a także nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.

Ale nie tylko o tak rozumiany klimat chodzi. W związku z wybuchem wojny w Ukrainie i obecnością setek tysięcy ukraińskich dzieci w Polsce, porozmawiamy też o klimacie w rozumieniu społecznym. W tym roku zainaugurujemy Tydzień Czytania Dzieciom, wspólnie czytając „Lokomotywę” Juliana Tuwima po polsku i po ukraińsku. Pierwsze dwujęzyczne czytanie „Lokomotywy” z udziałem pisarzy oraz Ambasadorów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, jak również gości z Ukrainy odbędzie się 27 maja o godz. 12.00 na Targach Książki w Warszawie (scena B).

 

LOMOMOTYWA JULIANA TUWIMA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM (tłum. Iwan Małkowycz)

1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, Fundacja organizuje spotkanie dla dzieci polskich i ukraińskich ze znanym autorem Łukaszem Wierzbickim, którego książka „Afryka Kazika” została niedawno przetłumaczona na język ukraiński. Wydarzenie będzie streamingowane na FB, umożliwiając uczestnictwo online szerokiej grupie odbiorców z całego kraju, w tym placówkom oświatowym i bibliotekom.
W czasie OTCD na stronie internetowej oraz na fanpage’u Fundacji na Facebooku będziemy prezentować fragmenty książki nagrane po ukraińsku i adresowane do dzieci ukraińskich.

Serdecznie prosimy wszystkich lokalnych organizatorów OTCD o uwzględnienie dzieci ukraińskich w swoich działaniach, zapraszanie ich na spotkania, zapewnianie tłumaczenia. Niech książka oraz imprezy czytelnicze Tygodnia Czytania służą integracji dzieci poprzez wspólną lekturę i zabawę!

LEKTURY POLECANE DO CZYTANIA PODCZAS XXI OTCD

Justyna Bednarek – Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli (8+) (książka dostępna online w formacie ISUU)

Marcin Kozioł – Bajka o bąkach i jednym trzmielu (5+)

Małgorzata Kur – Ostatnie drzewo na ziemi (9+)

Ewa Nowak – Reginka szuka domu (5+)

Eliza Piotrowska – Bajka o drzewieBajka o słońcu (0+)

Tomasz Samojlik – Bercia i Orson (8+), Ambaras (8+), Nauczę cię pływać, moja wyderko (4+), cykl o Żubrze Pompiku (4+)

Piotr Socha – Pszczoły (6+)

Zofia Stanecka – Basia i śmieci  (4+)

Olga Ślepowrońska – Klimatyczni (7+)

Adam Wajrak – Wilki (10+), Wielka księga prawdziwych tropicieli (8+)

Łukasz Wierzbicki – Afryka Kazika (8+)

AFRYKA KAZIKA ŁUKASZA WIERZBICKIEGO W JĘZYKU UKRAIŃSKIM (tłum. Tetiana Bitkowa, Oleksandr Buriak) – POBIERZ PLIK PDF

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 94

W poprzednim tygodniu: 92

W tym miesiącu: 304

W poprzednim miesiącu: 470

Wszystkich: 21347