#TataTeżCzyta to ważne hasło.
Dziś w Polsce chłopcy i mężczyźni czytają dużo mniej niż dziewczynki i kobiety. Na pewno jedną z przyczyn jest brak męskiego wzorca czytelnika.
Warto to zmieniać – czytamy w brosu rze przygotowanej z okazji inauguracji akcji #TataTeżCzyta, zainicjowanej przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak.
Według badań nt. stanu czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową*, mężczyźni czytają mniej niż kobiety, a na pewno rzadziej czytają swoim dzieciom. Chłopcy dużo wcześniej i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek, kiedy kończą 9-10 lat. Brak męskiego wzorca czytającego sprawia, że czytanie bardzo szybko przestaje być atrakcyjne dla chłopców. Czytanie jest często przedstawiane jako niemęskie, przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu – a przecież powinniśmy chcieć rozwijać się holistycznie!
Jak to zmienić? To proste!
Zachęcamy mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów do czytania. Czytanie może być fajne i może wpłynąć na jakość spędzanego czasu z dzieckiem oraz na rozwój dziecka teraz i w przyszłości.
W tym celu powstała publikacja Supermoc książek #TataTeżCzyta. W prosty i jednocześnie atrakcyjny wizualnie sposób pokazuje ona jak zaznajamiać dziecko z książkami, KIEDY, CO, JAK czytać z dzieckiem.
Treści zawarte w broszurze oparte są na badaniach z wielu dziedzin: pediatrii, psychologii, neuronauki, psychologii społecznej i socjologii, oraz praktyce dydaktycznej autorek.
Z założenia głównymi odbiorcami broszurki są ojcowie/mężczyźni, ale autorki nie wykluczają, że chętnie będą z niej korzystać również matki/kobiety. Publikacja ponadto zawiera tytuły książek polecanych do czytania dzieciom na każdym etapie ich rozwoju. Jest to lista 34 pozycji rekomendowanych przez polskich wydawców literatury dziecięcej.
Gdzie znaleźć publikację? Supermoc książek. #TataTeżCzyta będzie szeroko dystrybuowana i dostępna nieodpłatnie w wersji e-booka do ściągnięcia na stronie www.TataTezCzyta.pl
Kampania została objęta patronatem honorowym Biblioteki Narodowej
A zatem: Tato, Wujku, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem. Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków. Także, a może przede wszystkim, czytelniczych. Czytaj więc z dzieckiem! Głośne czytanie ma moc budowania relacji. Czytać na głos dziecku można nawet, kiedy jest w brzuchu matki. To świetny sposób na oswojenie go z głosem opiekuna.