Owocna współpraca biblioteki publicznej ze szkołami podstawowymi w Gminie Przystajń.
Wszyscy mamy jeden cel: kreowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W gościnne progi gminnych szkół podstawowych biblioteka zaprosiła pisarkę, Panią Zuzannę Orlińską. Jest to autorka powieści dla dzieci i młodzieży, które zdobywają liczne nagrody, m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Pani Zuzanna ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i jest grafikiem. Ilustruje książki, czasopisma i podręczniki szkolne.
Biblioteka zorganizowała spotkania autorskie z okazji Światowego Dnia Książki, który obchodzony jest 23 kwietnia.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Borze Zajacińskim. Rozpoczęło się od miłego akcentu. Uczniowie wręczyli pisarce tytuł gościa honorowego.
Pani Zuzanna opowiedziała uczestnikom o tym, jak wymyśliła fabułę do jednej ze swoich książek, w której prawdziwe miejsca i wydarzenia splotła z fikcją literacką. Odpowiadała też na pytania uczniów. Zdradziła m.in. finansowe tajniki zawodu pisarza w wyniku praktycznych, życiowych pytań o opłacalność pisania książek.
Na zakończenie pisarka otrzymała od uczniów oryginalną pamiątkę - ananasa z przymocowanymi imionami wszystkich dzieci.
Po autografy i możliwość indywidualnego kontaktu ustawiła się długa kolejka.
Drugie spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Przystajni.
Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali opowieści pisarki, która przez zasygnalizowanie wątku sensacyjno-detektywistycznego starała się zdopingować słuchaczy do przeczytania "Detektywów z klasztornego wzgórza". Celem spotkania było bowiem m.in. zachęcenie uczniów do czytania pozycji nie tylko z kanonu obowiązkowych lektur szkolnych.
W szkole z okazji spotkania autorskiego przygotowano papierowe róże, które są symbolem Światowego Dnia Książki. Tradycja wywodzi się z Hiszpanii. Tam czerwone róże wręczano kobietom. Miały symbolizować krew smoka, którego pokonał św. Jerzy. Tradycja ewoluowała i dziś wypada obdarowywać się nie tylko różami ale i książkami.
Pani bibliotekarka ze szkoły wręczyła gościowi przepiękne podziękowania, które Pani Zuzanna z przyjemnością zabrała ze sobą do Warszawy.
W spotkaniach wzięło udział ok. 200 uczniów i nauczycieli.
Składamy podziękowania dyrekcji, nauczycielom i bibliotekarzom z gminnych szkół za współpracę i przychylność przy organizacji spotkania autorskiego.
Uczniom dziękujemy za uwagę i zainteresowanie. Niezmiennie zapraszamy do biblioteki.