Zbigniew Masternak jest autorem książek i scenariuszy filmowych, reportażystą i ... piłkarzem. Co ciekawe - piłkarzem utytułowanym w piłce błotnej i do tego kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej, w której barwach zdobył ponad sto goli.
Debiutował trzytomowym cyklem powieściowym „Księstwo".
Na cykl Księstwo składają się 3 tytuły:
Są dostępne w naszej bibliotece w postaci audioboków.
Twórczość Masternaka jest tłumaczona na tak egzotyczne języki jak wietnamski czy macedoński.
Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia.
W 2003 roku został zrealizowany film Wiązanka w reżyserii Cezarego Fili (adaptacja przedostatniego rozdziału powieści Niech żyje wolność).
Na podstawie opowiadania Stacja Mirsk (pierwszy rozdział powieści Scyzoryk) w 2005 powstał film w reżyserii Roberta Wrzoska, którego Masternak był współproducentem. Film ten otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym "Krakffa" i był emitowany w Telewizji Kino Polska oraz w Canal Plus.
W 2010 reżyser Andrzej Barański zrealizował film Księstwo na podstawie trzech debiutanckich powieści Masternaka: Chmurołap, Niech żyje wolność, Scyzoryk. Polska premiera filmu odbyła się w 2011 podczas 36. FPFF w Gdyni, w sekcji Panorama Polskiego Kina. Premiera światowa odbyła się 4 lipca 2011 podczas 46. MFF w Karlovych Varach – film pokazano w konkursie głównym.
Czwartą księgę cyklu Księstwo, nosząca tytuł "Nędzole", zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi.
Jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania, Zbigniew Masternak jest także autorem scenariusza do 100 odcinków serialu "Świat według Kiepskich".
Co to jest komiks i jak go stworzyć można było się dowiedzieć na spotkaniu 21 sierpnia. Zapoznaliśmy Pana Zbigniewa Masternaka z rynkiem z sukiennicami, aby pomógł wkomponować te najbardziej charakterystyczne miejsca w naszej gminie do komiksów uczestników. Następnie przeszliśmy do Centrum Usług Społecznościowych, gdzie pod okiem i według wskazówek naszego gościa młodzież stworzyła własne komiksy. Trzeba podkreślić, że nie było to łatwe zadanie. Profesjonalne komiksy tworzy bowiem zaspół specjalistów: scenarzystów i grafików. Uczestnicy warsztatów musieli się zmierzyć zarówno z wymyśleniem fabuły, jak i stworzeniem warstwy graficznej.
Ostatecznie wszystkim się udało narysować komiks, w dodatku z wkomponowanymi miejscami charakterystycznymi dla naszej gminy. Najlepsze prace pan Masternak nagrodził książkami.
Podarował też książkę dla czytelników naszej biblioteki.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w ostatnich tegorocznych zajęciach z cyklu "Wakacje z biblioteką".