Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Przystajni
W Przystajni odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Bibliotekarza, które zgromadziły licznych miłośników słowa pisanego oraz przedstawicieli lokalnego środowiska bibliotekarskiego. Święto wpisało się w ogólnopolski Tydzień Bibliotek, obchodzony pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”. Hasło to doskonale oddaje ducha bibliotekarskiej pracy – tworzenia przestrzeni, do której chce się wracać, miejsca spotkań i inspiracji. Warto przypomnieć, że Tydzień Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 2004 roku (symbolicznie, tydzień po wstąpieniu Polski do UE, pod hasłem „Biblioteki w Europie były zawsze”), od lat podkreśla rolę czytania i bibliotek
w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększa prestiż zawodu bibliotekarza.
Wydarzenie miało dwóch organizatorów. Lokalnym gospodarzem była Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni na czele z dyrektor Renatą Małyska-Pilśniak. Drugim organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck na czele z Panią dyrektor Moniką Wypych. Biblioteka w Kłobucku pełni rolę biblioteki powiatowej dla wszystkich 9 bibliotek powiatu kłobuckiego.
Gospodyni spotkania, dyrektor Renata Małyska-Pilśniak, zaszczycona była możliwością powitania wszystkich przybyłych gości. Wśród nich znalazł się Wójt Gminy Przystajń Henryk Mach.
Zaprezentowano również dyrektorów i załogi wszystkich zaproszonych bibliotek biorących udział w spotkaniu: Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Gminnej Biblioteki Publicznej we Wręczycy Wielkiej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Pankach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzepicach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipiu , Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Popowie.
Po wystąpieniach, dyrektor Renata Małyska-Pilśniak, serdecznie podziękowała panu Wójtowi za jego nieustające wsparcie i zrozumienie roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności. Następnie zwróciła się do swoich koleżanek-bibliotekarek: „Dziękuję Wam za każdą godzinę spędzoną na tworzeniu inspirującego i otwartego miejsca, jakim są biblioteki. Dziękuję za cierpliwość, za profesjonalizm i za uśmiech, którym obdarzacie naszych użytkowników. Życzę poczucia, że wasz wkład w rozwój kultury jest wyjątkowy.”
Dzień ten miał być okazją do zasłużonego odpoczynku, wymiany doświadczeń i ciekawych rozmów, a przede wszystkim – do poczucia radości z bycia częścią społeczności bibliotekarskiej.
Wyrażono nadzieję, że Przystajń to początek nowej tradycji – dotarcia w kolejnych latach do innych zakątków powiatu.
Inspirujące spotkanie z Celiną Walasik
Kolejnym punktem uroczystości było długo wyczekiwane spotkanie autorskie z Celiną Walasik, którą przedstawiła druga z Organizatorek, Monika Wypych. Dyskutowano o tym, jak żyć i być szczęśliwą, jak cieszyć się codziennością i czerpać z życia garściami, a także o tym, by nie odkładać własnych marzeń i rozwoju na przyszłość.
Pani Celina Walasik, częstochowianka, której pasją jest rozwój osobisty i duchowy, porwała publiczność swoją otwartością i szczerością. Spotkanie toczyło się wokół jej dwóch książek-poradników w formie powieści: "Odkrywam siebie na nowo" oraz "Kim naprawdę jestem". Każda z obecnych bibliotek otrzymała egzemplarze tych książek w prezencie, aby mogły stać się inspiracją również dla ich czytelników.
Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem, który stał się okazją do dalszych, mniej formalnych rozmów o literaturze, bibliotekach i planach na przyszłość.
Zwiedzanie biblioteki w Przystajni
Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na spacer do biblioteki, aby zapoznać się z przestrzenią i ofertą biblioteki w Przystajni.
Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Przystajni, ze szczególnym uwzględnieniem spotkania z Celiną Walasik i tegorocznym hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”, okazał się nie tylko świętem bibliotekarzy. Był przede wszystkim potwierdzeniem, że literatura i czytelnictwo mają w regionie silne i zaangażowane grono zarówno ambasadorów jak i odbiorców. To wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników, inspirując do dalszych literackich podróży i wzmacniając lokalną społeczność bibliotekarską.