Ojciec chrzestny polskiego kryminału retro powraca z nową odsłoną przygód śledczego Edwarda Popielskiego.
Tym razem słynny nieugięty Łyssy staje przed najtrudniejszym wyzwaniem w swojej karierze. Tu oddajmy głos autorowi, który o swojej nowej powieści pisze tak:
Idę tutaj za ciosem, czyli za dobrze przez Państwa przyjętą poprzednią powieścią „Czas zdrajców”. Akcja „Pasożyta” rozgrywa się w maju 1936 roku. Kapitan Popielski, opromieniony sławą po zdemaskowaniu „Cycerona”, agenta Abwehry w sercu polskiego wywiadu („Czas zdrajców”), zostaje oddelegowany do podobnej misji, której celem ma być zidentyfikowanie sowieckiego agenta „Pasożyta” w Pałacu Saskim — siedzibie Dwójki. „Pasożyt” jest śmiertelnie niebezpieczny, bo ma dostęp do archiwów i każdy jego meldunek to wyrok śmierci na kolejnym tajnym współpracowniku naszych służb w Związku Sowieckim.
Celem Popielskiego jest zatem wyprzedzenie działań „Pasożyta” i ocalenie kolejnych potencjalnych ofiar stalinowskich siepaczy. (…) W swej misji Łyssy porusza się pomiędzy światem warszawskich elit, wśród których nie brakuje komunizujących artystów i pięknych, zepsutych kobiet, a ciemnym półświatkiem, zaludnionym przez czerniakowskich bandytów, ponure indywidua z brudnych nor Starówki i żydowskich gangsterów z Muranowa. Mam nadzieję, że kolejna odsłona kontrwywiadowczych misyj Popielskiego przypadnie Państwu do gustu.
Fałszywy ruch to wyrok śmierci.
MAREK KRAJEWSKI
PASOŻYT
Maj 1936.
W sztabie polskiego wywiadu i kontrwywiadu odkryto ślady podwójnego agenta. Każdy jego ruch to wyrok śmierci na kolejnego polskiego szpiega działającego w Związku Sowieckim. Nie wiadomo, kim jest pasożyt, a wytropienie go to misja z gatunku niemożliwych.
Zadania może się podjąć tylko jeden człowiek: kapitan Edward „Łyssy” Popielski.
Ma zgładzić „Pasożyta”, sprawić, by zniknął bez śladu.
Popielski ze swoimi najlepszymi ludźmi rusza do Warszawy, gdzie szybko ulega brawurowemu urokowi uwodzicielskiej Ireny, która najpewniej wie, kim jest zdrajca. We Lwowie zostają Leokadia i Rita. Edward nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, które grozi nastoletniej córce ze strony jego śmiertelnego wroga. A miał nadzieję, że nigdy więcej ich ścieżki się nie skrzyżują. Wszystko wskazuje na to, że ta misja nie zakończy się sukcesem.
Majestatyczny Pałac Saski, rozświetlony Teatr Wielki, brud warszawskiej Starówki, wielkomiejski Lwów, urokliwy Hrebenów; wielkie damy, nieuchwytni szpiedzy i żydowscy gangsterzy, a do tego porywająca akcja i nie dająca czytelnikowi spokoju zagadka. Marek Krajewski po mistrzowsku odsłania mniej znane karty z historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej. „Pasożyt” to jedna z najlepszych powieści cyklu o Popielskim.
Marek Krajewski
Autor ponad dwudziestu pięciu bestsellerowych powieści kryminalnych. Serca czytelników podbił seriami o Eberhardzie Mocku i Edwardzie „Łyssym” Popielskim, które jak dotąd przełożono na ponad dwadzieścia języków. Cztery powieści z tego drugiego cyklu zostały zekranizowane w znakomitym serialu „Erynie“ z Marcinem Dorocińskim w roli Popielskiego. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, m.in. Paszportu „Polityki”, pierwszej w historii Nagrody Wielkiego Kalibru, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz niemieckiej nagrody Georg Dehio-Buchpreis. Filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Dla pisarstwa zrezygnował z pracy na uniwersytecie – przez lata wykładał w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Fot: Radosław Kaźmierczak