Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Utworzono dnia 16.03.2022


Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Po prostu. Szczerze, nie ukrywając własnych emocji, nie chowając się za suchymi faktami czy zimnymi danymi. Przytaczając historie konkretnych ludzi, z którymi dziecko będzie się mogło identyfikować. Nie bojąc się uczuć. Dziecko, poruszone obrazami wojny, może reagować płaczem, żalem czy rozpaczą. To naturalne. Trzeba pozwolić emocjom wybrzmieć, nie można rozładowywać płaczu dziecka upraszczaniem opowieści i tłumaczeniem, że podczas wojny ludzie dobrzy zawsze walczą ze złymi. Tak nie jest – nawet, jeśli bardzo chcielibyśmy tak właśnie myśleć. Złe jest przede wszystkim to, co oddziela nas od innych ludzi, to, przez co traktujemy ich jak wrogów, przez co pragniemy z nimi walczyć. Prawdziwa wojna zaczyna się wtedy, kiedy zapominamy, co nas łączy z innymi ludźmi, kiedy dostrzegamy tylko to, co nas dzieli. I tego właśnie z dobrych książek dla młodych czytelników nauczyć możemy się wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci.


                                                  Magdalena Galiczek-Krempa, Wojna oczami dzieci ,  Granice.pl 
 
 
  Pobierz obrazki  
 
Książki z serii Wojny dorosłych historie dzieci przybliżają temat wojny w przystępny dla dziecka, zrozumiały sposób. Wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi - dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej. Seria ta powstała w 2010 roku z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
WIĘCEJ 
 
 
 
Wojna w Kuropatkach
Kuropatki. Miła, mała wioska, gdzie Mela i jej młodsza siostra Ada uwielbiają spędzać wakacje. Jest las, a w nim jagody i grzyby, jest malutkie jeziorko, a nad nim Port Piratów… Ale tegoroczny pobyt dziewczynek nie będzie tak beztroski jak poprzednie. Do lasu nie wolno wchodzić, psa Bajbusa niepokoją policyjne syreny, a w niektórych domach nocami palą się zielone latarnie. Bo w Kuropatkach trwa wojna, choć nikt o niej nie wie.
WIĘCEJ
  Pobierz obrazki  
 
Tę książkę powinien swojemu dziecku przeczytać każdy rodzic. To opowieść o prawdziwym człowieczeństwie pełnym mądrości, empatii i akceptacji. Katarzyna Ryrych świetnie wyjaśniła, jak dzisiaj być przyzwoitym i dobrym człowiekiem. Pokazała jednocześnie, jak można i należy budować wspólny świat dzieci i dorosłych – świat przyjazny i bezpieczny dla wszystkich, bez względu na różnice narodowościowe, religijne, wiekowe... A słowa małej Meli: “Jak łatwo zostać dobrym, kiedy dokoła inni robią złe rzeczy. A wystarczyłoby ich nie robić” powinny pobudzić młodego i starszego czytelnika do głębokiej refleksji i konkretnego działania.

dr Marek Michalak przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)

Czułe i uważne oko Katarzyny Ryrych sprawia, że i czytelnik nie może pozostać obojętny. Książkę tę powinniśmy czytać wszędzie tam, gdzie chcemy wychować mądre i wrażliwe dzieci, nieobojętne na cierpienie innych.

                                              Dr Wanda Matras-Mastalerz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
  Pobierz obrazki  
Teraz tu jest
nasz dom 
Kiedy w Doniecku robi się coraz niebezpieczniej i na ulice wyjeżdżają pierwsze czołgi, rodzina Baranowskich decyduje się na organizowaną przez polskie władze ewakuację z Ukrainy. Ciepłe przyjęcie w obozie dla uchodźców osładza Romkowi i jego rodzeństwu pobyt w nowym miejscu, ale dzieci tęsknią za dziadkami i dopytują, kiedy będą wracać do domu. Niestety nie nastąpi to szybko, dlatego cała rodzina uczy się polskiego, żeby dzieci mogły iść do szkoły, a rodzice do pracy. Romek zaczyna powoli rozumieć, że teraz tu ma być ich dom. Ale jeszcze nie wie, czy go lubi, czy nie. Historia jednej z rodzin z Doniecka, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z domu. 
WIĘCEJ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
INNE TYTUŁY Z SERII WOJNY DOROSŁYCH HISTORIE DZIECI
 
Pobierz obrazki Pobierz obrazki Pobierz obrazki Pobierz obrazki
 
 
 
Pobierz obrazki Pobierz obrazki Pobierz obrazki Pobierz obrazki
 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 70

W poprzednim tygodniu: 105

W tym miesiącu: 286

W poprzednim miesiącu: 391

Wszystkich: 20442