Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Książki do pobrania

 

Wydawnictwo Story House Egmont udostępniło wersję elektroniczną znanego komiksu w j. ukraińskim. Można ją znaleźć na stronie: https://wydawnictwoegmont.pl/kajko-i-kokosz-pdf.html

Wspieramy czytelników, którzy chcą poczytać dzieciom ale brak im czasu, aby przyjść do biblioteki. Albo obawiają się o zdrowie. Udostępniamy darmową książeczkę elektroniczną o koronawirusie od Wydawnictwa Olesiejuk.
Można ją pobrać na każdym urządzeniu – plik do pobrania jest niżej.
Jest to ilustrowana książeczka dla dzieci, natomiast wielu dorosłych z niej również zaczerpnie cenną wiedzę.
Książeczka pomoże tym, którzy chcą wytłumaczyć najmłodszym w spokojny i zrozumiały sposób, czym jest koronawirus i jak przed nim się ustrzec.
Pomysłodawczynią, twórcą i ilustratorką książeczki jest Ewa Podleś, która również ilustruje inne książki tego wydawnictwa.
Kreatorom książki bardzo zależy na tym, żeby wyszła ona w świat i trafiła do jak największej ilości osób. A naszym zadaniem, jako edukatorów, bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców, wujków, cioć i czytelników jest rozprzestrzenić tę wiedzę i poinformować ludzi, że jest taka inicjatywa.
Przekazujemy tę książeczkę Wam, kochani! Zachęcamy do przesłania jej do jak największej ilości osób, a szczególnie do tych, którzy pracują z dziećmi na co dzień. Dzieciaki zasługują na to, żeby otrzymać wiedzę o krążącej teraz pandemii w jasny sposób.
 

Fragment wywiadu z Ewa Podleś – twórczynią książki. Cytujemy za GoodBooks:


„Chciałam poinformować dzieci, lecz nie straszyć. Wiedza to prawdziwa broń w walce ze strachem i paniką.

Napisałam maila do pediatry mojego synka – przekochanej Pani Justyny Laskowskiej. Oddzwoniła od razu i powiedziała, że napisze mi dokładnie o wszystkich symptomach, o profilaktyce i o zaleceniach. Pomogła jej w tym Pani Beata Kusak – pulmonolog.
Już wtedy, żeby nie tracić czasu, zaczęłam rysować, przewidując, co będzie w tekście. Ilustracje to najsłabsze ogniwo – najdłużej schodzi na ich przygotowanie. A wiedziałam, że muszę się spieszyć, żeby jak najwcześniej dotrzeć z materiałem do dzieci.

Potem napisałam do Pani Agnieszki Frączek – wspanialej pisarki i poetki dla dzieci – z prośbą o pomoc. Pani Agnieszka się chętnie zgodziła!
Tego samego dnia napisałam także do Wydawnictwa Olesiejuk. Przy okazji innych rzeczy wspomniałam redaktor naczelnej Pani Monice Kalinowskiej, że robię właśnie taką książeczkę. Poinformowałam, że szukam kogoś, kto to zmontuje ją w formacie pdf i zrobi z tego film na YouTube. Po 5 minutach Pani redaktor zadzwoniła i powiedziała, że włączają się do akcji!

Narysowałam obrazki, zlepiłam z medycznymi wytycznymi. A Pani Agnieszka Frączek napisała na podstawie tych materiałów piękny delikatny tekst.
Potem przyszedł moment na konsultacje. Najpierw rozmawialiśmy z trójką psychologów: Agnieszką Wilkaniec-Herman, Eweliną Opałką i Eweliną Krupniewską. Potem z weterynarzem Wiktorią Mełges i z zaprzyjaźnionymi rodzicami i ich dziećmi.

Książka była gotowa do składu, wysłałam cały materiał do wydawnictwa i tam cały zespół zaczął nad nią pracować. Pani Basia Szymanek zajęła się korektą. Pani Joanna Wasilewska – składem książeczki, a promocją zarządzała Pani Alicja Bender, Pani Patrycja Herbut i Pani Natalia Zalewska-Domitrz.
W tym momencie powstaje właśnie film, który montuje Pan Baltazar Fajto”.

Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej zaprezentował autorską bajkę o powstaniach śląskich pt. Pola, Wojtek i trzy skrzydła. Opowieść jest krótka i skierowana do najmłodszych, a całe przedsięwzięcie ma na celu promocję tych ważnych dla Górnego Śląska wydarzeń wśród dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej.


 

Głównymi bohaterami są Pola i Wojtek, dzieci spędzające wakacje ze swoimi dziadkami. Na tematykę powstań śląskich natrafiają przypadkowo, bo w pracowni dziadka, który wykonuje replikę katowickiego Pomnika Powstańców Śląskich (Trzy Skrzydła). To właśnie starzik (autorzy postanowili też wpleść kilka zwrotów gwarowych) opowiada dzieciom o tamtych wydarzeniach, wspominając przy tym najbardziej zasłużone osoby i najważniejsze bitwy. Wszystko zostało przedstawione w bardzo przystępny sposób.

Bajka pokazuje, jak powstania śląskie zapisały się w świadomości starszych mieszkańców regionu, a także jak bardzo istotny element stanowią w budowie śląskiej tożsamości. Na końcu znajdują się również zadania, które pozwolą dzieciom sprawdzić, ile udało im się wynieść z lektury.

Historia została opatrzona materiałem graficznym Karoliny Janus i w wersji papierowej wydana przez Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Bajka jest również dostępna na stronie IBR, skąd można ją pobrać w formacie PDF http://ibr.bs.katowice.pl/?p=3073

 

 

 

Szanowni Państwo,
nam, dorosłym, bardzo trudno odnaleźć się w pandemicznej rzeczywistości. Jeszcze trudniej jest wytłumaczyć ją dzieciom. Z pomocą przychodzi niezwykła publikacja „Koronawirus. Książka dla dzieci” z ilustracjami Axela Schefflera. Trzy autorki związane z wydawnictwem Nosy Crow: jego współzałożycielka Kate Wilson, pisarka książek dla dzieci, Elizabeth Jenner, oraz szefowa działu graficznego, Nia Roberts, w konsultacji z prof. Grahamem Medley’em z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, stworzyły przystępne kompendium wiedzy na temat COVID-19 dla najmłodszych. Książka tłumaczy czym jest wirus i jak się przenosi, ale też jak radzić sobie podczas izolacji oraz jak wspierać seniorów i rodziców w tych ciężkich chwilach. Publikacja uświadamia dzieciom, że emocje, takie jak smutek czy rozdrażnienie, są teraz normalne i że największą pomocą mogą być drobne gesty – życzliwość, unikanie kłótni czy nieprzeszkadzanie rodzicom podczas ich pracy. Rzetelne informacje są przekazane z odpowiednią dawką wrażliwości i poczucia humoru, co ułatwia młodym czytelnikom przyjmowanie przekazywanych treści. Książkę przetłumaczono już na 44 języki. W Polsce patronami wydania są: Allianz w Polsce, Crazy Nauka oraz Grupa LUX MED., a publikację polecają takie autorytety medyczne jak dr hab. med. Wojciech Feleszko i dr med. Paweł Grzesiowski.

Polskie tłumaczenie książki jest dostępne za darmo na stronie
→ https://sklep.poradniak.pl/blog/aktualnosci/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-pobierz-za-darmo.

Wydanie można pobrać w formatach PDF, EPUB i MOBI, a także wysłuchać w formie audiobooka czytanego przez Borysa Szyca.


Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny